Yapı Market Sektörü

Türkiye’nin yapı marketlerle ilk tanışması 1994 yılında Ace Hardware ile Okumuş grubunun ortaklığıyla açılan AS 2000 mağazasıyla olmuştur. Takip eden yıllarda Götzen, Planet, Bauhaus, Koçtaş, Mr Bricolage ve Praktiker pazarda yer almaya başladı. Daha sonraki yıllarda Türk ekonomisinin de etkisiyle yapı market pazarında önemli değişiklikler oldu ve Türkiye’nin ilk yapı marketi olan AS2000 sektörden çekildi. Ardından Planet ve Mr Bricolage sektörden çekildiklerini açıkladılar. Götzen'de Türkiye sektöründen çıkan başka bir firma oldu. Türk ortağı Tezken halen sektörde faaliyet göstermektedir.

 

Bu 4 firma sektörden çekilirken Bauhaus, Koçtaş, Praktiker ve Tezken gibi yapı marketlerde gelişimine devam etmekteydi. 

Türkiye'deki yapı market pazarı henüz küçük olmasına rağmen hızlı bir şekilde modernize olmakta ve büyümektedir. Avrupa standartlarına göre her 500 bin kişi için bir mağaza gerekiyor. Bu da sadece İstanbul’da bile daha pek çok mağaza açılabileceği anlamına geliyor. Başka bir değişle mağaza sayısını en çabuk artıran sektörde öne geçme şansı yakalayacak.

2003 yılında toplam büyüklüğü 4 milyar $ olan pazarın 2007 büyüklüğü ise 8 milyar $.Ufuk Evitan / Referans Noktası / ufukevitan@referansnoktasi.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !